Nederlandse wijn is allang geen curiositeit meer. Bij de Wijnkeuring van de Lage Landen 2026 won Dordrecht zelfs drie keer zilver. En ook bij Smaak van Bilderhof wordt al jaren wijn van Dordtse bodem gemaakt.
Frankrijk, Italië, Spanje. Het zijn drie van de landen die in de ogen van velen echte wijnlanden zijn. Nederland zal niet snel spontaan worden genoemd in dat rijtje. Toch moeten we dat beeld bijstellen want tijdens de Wijnkeuring van de Lage Landen 2026 werden 247 Nederlandse en Belgische wijnen beoordeeld. Maar liefst 103 kregen goud, 96 zilver en 27 brons. In totaal kreeg 91 procent van de ingezonden wijnen een medaille. De prijzen werden 16 september uitgereikt in het Nederlands Wijnmuseum in Arnhem. En tussen al die overweldigende wijnen duikt ook Dordrecht op.
Drie keer zilver voor Dordtse wijn
Wijndomein Biesbosch sleepte tijdens de keuring drie zilveren medailles in de wacht. De Wijndomein Biesbosch Wit 2025, Rosé 2024 en Rosé 2025 werden alle drie met zilver bekroond. Daarmee laat Dordrecht zien dat Nederlandse wijn allang geen curiositeit meer hoeft te zijn.
Helemaal nieuw is wijnbouw in Nederland overigens niet. De eerste zekere vermeldingen dateren al uit de middeleeuwen. Later verdween de wijnbouw bijna helemaal uit ons land. Vanaf ongeveer 1970 begonnen pioniers opnieuw wijnstokken te planten, vooral in Limburg en Brabant. Rond 2000 kwam de Nederlandse wijnbouw meer tot bloei. Nieuwe druivenrassen die beter tegen ons klimaat kunnen en minder gevoelig zijn voor schimmels speelden daarbij een belangrijke rol. Ook het veranderende klimaat draagt bij aan de groei van de sector.
Van Nederland naar Dordrecht
Dordrecht heeft bovendien ook een wijnadres: Smaak van Bilderhof. Aan de Zuidendijk begonnen Wilco Venhuizen en zijn vrouw Claudia in 2002 met een wijngaard. Wat als liefhebberij begon, groeide uit tot een professionele wijnmakerij. Op de Dordtse grond groeien onder meer johanniter, souvignier gris, muscaris, rondo, cabernet cortis, bolero en chardonnay. De johanniter levert een frisse en fruitige witte wijn op, terwijl de souvignier gris eveneens een frisse, fruitige wijn geeft.
In het assortiment zijn dus onder meer Johanniter, Souvignier Gris, Cuvée Wit, Rondo en Dordtsche Bubbels te vinden. Welke wijnen en jaargangen daadwerkelijk verkrijgbaar zijn, kan natuurlijk per oogst verschillen. Dat Nederland een wijnland is, kunnen we vanuit Dordrecht dus wel vaststellen. We hoeven er niet eens de stad voor uit. En dan nu een recept dat perfect past bij deze prima wijn van Dordtse bodem.
Kip met druiven, spek en tijm
Bij zo'n verhaal hoort natuurlijk iets lekkers. Maar de Dordtse wijn gaat deze keer niet de kookpan in, we schenken hem liever in het glas. De frisse Johanniter van Smaak van Bilderhof met tonen van citrus en groene appel, past mooi bij deze herfstige ovenschotel met kip, spek en druiven.
Voor 4 personen
600 g kippendijen zonder bot
150 g gerookte spekreepjes
750 g voorgekookte krielaardappeltjes
250 g pitloze witte druiven
2 rode uien
2 teentjes knoflook uitgeperst
2 tl grove mosterd
olijfolie
4 takjes tijm
peper en zout uit de molen
En verder een ovenschaal met deksel
Verwarm de oven voor op 200 °C.
2. Snij de uien in stukjes.
3. Doe de aardappeltjes en de uistukjes in een kom.
4. Pers er de knoflookteentjes boven, doe de takjes tijm erbij, 1 eetlepel olijfolie, peper en een beetje zout. Schep alles goed door elkaar.
5. Verhit nog een eetlepel olijfolie in een hapjespan en bak het aardappelmengsel op halfhoog vuur aan voor ongeveer 5 minuten.
6. Vet een ovenschaal in met wat olijfolie.
7. Doe het aardappelmengsel in de ovenschaal.
8. Bak in dezelfde pan de spekreepjes kort uit.
9. Bestrijk ondertussen de kippendijen dun met mosterd.
10. Doe de spekreepjes in de ovenschaal en leg er de kip op.
11. Sluit de ovenschaal af met een deksel en laat het in de midden van de oven 30 minuten bakken.
12. Haal de schaal uit de oven en verdeel de druiven erover.
13. Zet de ovenschaal zonder deksel nog ongeveer 10 minuten terug in de oven tot de druiven warm zijn en misschien hier en daar openbarsten en de kip gaar is.
Aan tafel: schenk er een gekoeld glas Bilderhof Johanniter bij. Zo blijft de Dordtse wijn waar hij het best tot zijn recht komt: in het glas.